Siren Marine Shore Power Relay - 240V [SM-ACC-ACRE-240]
Low stock! Only 7 left
Shipping calculated at checkout.
  • Fully secure checkout
  • Trusted by thousands
  • Rated and reviewed
Want next day delivery? Be quick!
I18n Error: Missing interpolation value "end_date" for "Ends on {{ end_date }}"
Question about this product?
We're happy to help.
Shore Power Relay - 240V
The 240VAC Shore Power Relay is used to detect presence and loss of AC shore power. The relay is meant to be hardwired directly to your AC distribution panel. This relay is the hard wired alternative to the Siren Marine Shore Power Sensor Plug for boats with 240VAC systems.
Features:
  • Coil Voltage: 240VAC
  • Contact Current: 10A
  • Works with MTC and Siren 3 Pro