Pacer Ivory 8 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack [TFRL8-12MM-10]
Low stock! Only 4 left
Shipping calculated at checkout.
  • Fully secure checkout
  • Trusted by thousands
  • Rated and reviewed
Want next day delivery? Be quick!
I18n Error: Missing interpolation value "end_date" for "Ends on {{ end_date }}"
Question about this product?
We're happy to help.
Up to 9% off
Ivory 8 AWG Wire Ferrule - 12mm Length - 10 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 8
  • Insulation Color: Ivory
  • Ferrule Length: 12mm (0.47 in.)
  • Stripping Length: 14mm (0.59 in.)
Quick Guide (pdf)