Pacer Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack [TFRL4-16MM-10]
Low stock! Only 5 left
Shipping calculated at checkout.
  • Fully secure checkout
  • Trusted by thousands
  • Rated and reviewed
Want next day delivery? Be quick!
I18n Error: Missing interpolation value "end_date" for "Ends on {{ end_date }}"
Question about this product?
We're happy to help.
Up to 35% off
Brown 4 AWG Wire Ferrule - 16mm Length - 10 Pack
Features:
  • Prevent strand separation while minimizing strand breakage
  • Insulated ferrules provide additional electrical insulation
  • Increase connection reliability when terminating stranded wire in terminal blocks
Specifications:
  • Package Size: 10
  • Wire Size (AWG): 4
  • Insulation Color: Brown
  • Ferrule Length: 16mm (0.63 in.)
  • Stripping Length: 18mm (0.75 in.)
Quick Guide (pdf)